Rezultatele obținute de elevii din județul Neamț la olimpiada județeană de geografie au făcut posibilă  calificarea   primului elev de la fiecare clasă și a unui număr de cinci elevi pe locurile suplimentare, în conformitate cu reglementările în vigoare, respectiv elevi care s-au încadrat în primii 23 de la fiecare clasă.

Astfel, județul Neamț va fi reprezentat de 10 elevi din clasele a VIII-a-a XII-a, cea mai bună participare înregistrată!

Olimpiada de geografie – etapa națională, se va desfășura  în perioada   de 29.04 – 5.05.2019  la  Târgu Mureș.

În conformitate cu Regulamentul specific de organizare şi desfăşurare a olimpiadei de geografie, la etapa naţională se susțin două probe: proba teoretică – cu o pondere de 75% în punctajul final și proba practică – cu o pondere de 25% în punctajul final.  Proba practică are două componente: proba practică, de teren, cu o durată stabilită în funcție de traseul și de punctele de observație propuse de Comisia Centrală și de județul organizator, dar care nu poate să depășească 8 ore și  proba practică scrisă, care se desfășoară după proba practică de teren cu o durată de 90 minute.

Probele scrise  se vor desfășura la Universitatea „Dimitrie Cantemir” din Târgu Mureş.

Elevi calificați la etapa națională:

Nr.crt.NUMELE ȘI PRENUMELE ELEVULUI UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNTPROFESOR
Clasa a VIII-a
1CHIRILOI M.N.O. EMA-IOSEFINAȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.5, PIATRA-NEAMȚLETOS CRISTINA
2CĂLUGĂRU D. ELIAS-ANDREILICEUL TEHNOLOGIC, COMUNA PETRICANIPREDOAIA MARIANA
3PINTILIE V. ECATERINAȘCOALA GIMNAZIALĂ „IUSTIN PÎRVU” POIANA TEIULUIANDRUȘCĂ IULIANA
Clasa a IX-a
4GRAMADĂ V.D. ANDREEA IOANACOLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, PIATRA-NEAMȚMAGDALINA ELENA SIMONA
5CĂDEREA A. MARIACOLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢCHELARU PETRONELA
Clasa a X-a
6ROTARIU L.C. MARIACOLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, PIATRA-NEAMȚMAGDALINA ELENA SIMONA
Clasa a XI-a
7DANDU-POP N.  ANDREI- NICUCOLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢTOFAN ELISABETA
8AUNGURENCI C.V. TUDOR-PAULCOLEGIUL NAȚIONAL ,,ROMAN-VODĂ” ROMANMACOVEI CLAUDIA
 

Clasa a XII-a

9FÎRŢIGU GH. ANDREEA GEORGIANACOLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢTOFAN ELISABETA
10VIERU P. ȘTEFANLICEUL TEOLOGIC “EPISCOP MELCHISEDEC” ROMANARCANA FELICIA