LAUREATUL ŞI PREMIANŢII CONCURSULUI NAŢIONAL DE ARTE PLASTICE

„NICOLAE MILORD”, EDIŢIA A DOUA

Miercuri, 28 martie, în organizarea Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen
Saeculare” Neamţ, a avut loc vernisajul expoziţiei de grafică şi pictură prilejuită de Concursul
naţional de arte plastice „Nicolae Milord”.
Aflată la a doua sa ediţie, competiţia (care s-a desfăşurat pe două secţiuni: pictură şi
grafică) – concepţie a catedrei de pictură a Şcolii Populare de Artă Piatra-Neamţ – a reunit
lucrări ale cursanţilor de la Şcolile Populare de Artă din întreaga ţară. Ca şi anul trecut, juriul
a avut o misiune destul de grea în a decide lucrările care să fie premiate, dificultate dată de
valoarea artistică a creaţiilor din concurs.
Finalmente, juriul a decis:
secţiunea grafică:
Menţiune – Ana Maria Raluca IVANCEA („Shatetered Realm”) – Şcoala
Populară de Arte „Cornetti” Craiova
Premiul III – Alexandru RADU („Portret”) – Şcoala Populară de Arte şi Meserii
„Ilie Micu” Sibiu
Premiul II – Ana-Maria Cosmina IABA („Intersecţii”) – Şcoala Populară de Artă
„Vespasian Lungu” Brăila
Premiul I – Viorel ILIŢOI („Veneţia”) – Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ

secţiunea pictură:
Menţiune – Tudoriţa MAXIM („Natură statică cu mere”) Centrul Cultural
„Dunărea de Jos” Galaţi
Premiul III – Jacqueline Francesca SORIANO („Compoziţie albastră”) – Şcoala
de Arte „Octav Enigărescu” Târgovişte
Premiul II – Raluca POPESCU („Portret – Revoluţionarul”) – Şcoala Populară
de Arte şi Meserii „Tiberiu Brediceanu” Braşov
Premiul I – Marius MIHAI („Vedere în(chip)uită”) – Şcoala de Arte Timişoara

MARELE PREMIU: Dănuţ ACONSTANTINESEI („Lacul cu nuferi”) – Şcoala
Populară de Arte Botoşani
Reamintim componernţa juriului de anul acesta: profesor dr. Lucian Strochi (critic de
artă) – preşedinte, Ştefan Potop (artist plastic, preşedinte al filialei Neamţ a U.A.P.), Ciprian
Istrate (artist plastic, presedinte Galeria ERA), Cristinel Prisăcaru (artist plastic) şi Carmen
Elena Nastasă (manager Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ).